
Ferenc Puskas
Maďari neradi spomínajú na MS 1954 v Berne. Vo finále, ako veľký favorit, maďarský tím podľahol Nemcom, pričom v základnej skupine ich porazil v pomere 8:3. Vtedy ešte mali jedenástku snov, ktorú ako kapitán viedol Ferenc Puskás.
Futbalová história si však pamätá zápas Maďarov vo Wembley s Anglickom. Naši južní susedia mu zvyknú hovoriť Zápas storočia. Oprávnene.
25. novembra 1953 prišli maďarskí reprezentanti do kolísky futbalu. Vtedy bolo všetkým jasné, že Albion nikdy v histórii na domácej pôde neprehral, tobôž v ich futbalovom chráme. Jeden z anglických denníkov vtedy napísal, že Anglicko prehralo zápas rovnako, ako stratilo svoje kolónie. V Maďarsku sa v ten deň začalo pracovať skôr, aby mohli všetci ľudia počúvať zápas prostredníctvom rádia. Konečný výsledok 6:3 vyvolal veľkú eufóriu a z reprezentantov urobil národných hrdinov. Ferenc Puskás bol vtedy vojakom hrajúcim za armádny klub Kispest Honved. Po senzačnom víťazstve ho povýšili na majora.
„Cváľajúci major,“ ako znela jeho prezývka nebol spočiatku kariéry považovaný za velikána. Angličania si mysleli, že ani nie je futbalista. „Je malý, má nadváhu a hrá iba ľavačkou,“ hovorili. Puskás im však strelil gól, ktorý vošiel do futbalovej histórie. Pri bránkovej čiare oklamal obrancu spôsobom, ktorý na tvárach anglických fanúšikov vyvolal ironický úsmev. Museli si vtedy myslieť, že ostrovný obranca hrá futbal prvý raz v živote. Taká dokonalá bola Puskásova finta.
„Maďari nás porazili. Lenže tu nešlo iba o skóre. Vybehli na nás s futbalom, ktorý vyzeral ako hra z inej planéty,“ rozoberali zápas printové médiá na britských ostrovoch.
Ferenc Puskás strelil v 84 medzinárodných zápasoch 83 gólov. A ako jediný hráč histórie strelil štyri góly vo finále európskeho pohára.
O pár mesiacov neskôr sa hrala odveta v Budapešti, pretože Angličania si povedali, že Maďarov iba zbytočne podcenili. Chceli si napraviť reputáciu. Ako to dopadlo? 7:1 pre Maďarsko.
Puskás sa narodil 2. apríla 1927 v Budapešti ako zázračné dieťa. Futbal začal hrávať v tíme svojho otca Kispest, keď mal 16 rokov. V osemnástich už hral svoj prvý medzištátny zápas. Bolo to v zápase Maďarov s Rakúskom, v prvom povojnovom stretnutí oboch krajín. Maďarsko bolo pred vojnou futbalovou krajinou. Na MS 1938 podľahlo vo finále turnaja Taliansku. Po vojne sa však menila tvár futbalu v krajine a mnohé tímy prechádzali do vlastníctva armády. Puskásov Kispest sa presťahoval do mesta Honvéd. V prvej sezóne za Honvéd Puskás strelil 50 gólov a stal sa s klubom majstrom krajiny. Jedným z vrcholov maďarského futbalu bolo víťazstvo na Olympisjkých hrách v Helsinkách 1952, kde tím vedený kapitánom Puskásom zdolal vo finále národnú ekipu Plavych z Juhoslávie.
Maďari sa v reprezentácii opierali o niekoľko kľúčových hráčov. Grosics v bráne, Bozsik v strede poľa a v útoku Kocsis, Hidegkuti a Puskás. Kocsis a Puskás hrali ako útočné krídla a stredný forvard Hidegkuti hral za nimi stiahnutý ako ich spojka.
Spomínané MS vo Švajčiarsku 1954 boli viťazným ťažením Maďarov až do finále, po ktorom smútili. Dôležitý zápas zohrali už vo štvrťfinále s Brazíliou. Noviny zápas označovali ako „Bitka o Bern.“ Puskás v tomto zápase pre zranenie nenastúpil. Po zápase plnom agresie vtrhli Brazílčania do šatne Maďarov a reklamovali, že Puskás, ktorý sa prizeral zápasu pri postranej čiare napadol a zranil brazílskeho záložníka Pinheira. Vznikla šarvátka, letali fľaše aj kopačky. Po upokojení vášní platil ortieľ. Maďarsko-Brazília, 4:2. Vyvrtnutý členok Puskása vyradil aj zo semifinálového zápasu s tímom Uruguaja. Maďari vyhrali 4:2 v predĺžení. Nasledovalo finále s tímom Západného Nemecka, ktoré Puskás a spol. rozstrieľali ešte v úvode turnaja. Maďari viedli za osem minút už 2:0, pričom o druhý gól sa postaral major s kapitánskou páskou. Nemci však vyrovnali. Dráma sa začala. Rozhodujúcim momentom bol Puskásov gól a dvihnutá vlajka čiarového rozhodcu, ktorý signalizoval ofsajd. Nemci dali gól a vyhrali. Jedno z najväčších prekvapení histórie tejto hry bolo spečatené.


Puskás hral naďalej za Honvéd. Jeho tím cestoval po západných krajinách a kapitán mužstva sa stával známy v celej Európe. Keď Honvéd prehral v priateľskom stretnutí s anglickým Wolverhamptonom, tréner Wolves, Stan Cullis povedal, že jeho tím je „chvíľkovým majstrom sveta.“ V roku 1956 obsadili Maďarsko tanky Varšavskej Zmluvy. Puskás hral v tom čase s klubom v Španielsku zápas európskeho pohára s tímom Atletic Bilbao. Puskás, Kocsis a Czibor „ostali vonku.“
Ferenc Puskás prebýval rok v Rakúsku, ale nedostal pracovné povolenie a nemohol hrať. Potom sa snažil o podobnú vec v Taliansku, ale s podobným výsledkom. Taliani ho odmietali, lebo už mal vyše 30 rokov. Hovorili, že je neperspektívny, príliš strarý a príliš tučný. Vtedy ani len netušili, ako sa mýlili. Bývalý tréner Honvédu, Emil Oestreicher už pôsobil v kráľovskom Reale Madrid. „Biely balet“ s víziou jeho prezidenta Santiaga Bernabeua chcel tróniť futbalu na starom kontinente. V roku 1956 vyhrali „Pusinky“ prvý ročník Európskeho pohára majstrov /EPM/ (dnešnej Ligy majstrov). S hviezdami, Argentínčanom Alfredom Di Stéfanom a španielskym „lietajúcim“ krídelníkom, Franciscom Gentom. V roku 1958 prišiel Ferenc Puskás. Za podpis dostal prémiu v hodnote 10 000 libier. V spolupráci s Di Stéfanom získal Puskás štyri krát korunu kráľa strelcov. V jednom z mnohých pamätných zápasov porazil Real nemecký Eintracht Frankfurt 7:3. Di Stéfano strelil hetrik a Puskás štyri góly. Kráľovksý Real vyhral EPM päťktát v rade. Svoje posledné finále EPM hral maďarský futbalista v roku 1962 v súboji s Benfikou Lisabon. Benfika zvíťazila 5:3, pričom 35-ročný Puskas strelil všetky tri góly svojho tímu. V 39 zápasoch v európskych pohároch skóroval 35-krát. V tom istom roku cestoval na MS v Čile. Reprezentujúc novú krajinu nebol úspešný, pretože španielsky tím pozostával z maldých a neskúsených hráčov. Puskás hrával za Real do roku 1966, kedy ukončil kariéru a začal sa venovať trénerskej profesii.
Ako tréner dosiahol jediný výrazný úspech s gréckym Panathinaikos. Dostal sa do finále EPM, ale v ňom prehral s tímom Ajaxu 0:2, v ktorom kraľoval Johan Cruyff. Najkrajší moment však zrejme zažil v roku 1990, kedy sa mohol slobodne vrátiť do rodného Maďarska.
Fenomenálny hráč je v súčasnosti odkázaný na pomoc blízkych, pretože trpí Alzheimrovou chorobou.
Pri svojej trénerskej púti s tímom Panathinaikos zavítal Puskás aj do Bratislavy, kde jeho tím čakal Slovan. Tajomník Slovana, Ján Fiala bol v úzkom kontakte s Ferencom Puskasom, vtedy nepriateľom socialistického bloku. Ján Fiala Puskása presvedčil, aby s tímom prišiel aj on do Bratislavy, že mu nebude hroziť žiadne nebezpečenstvo. Puskás mal z toho obavy, ale nakoniec privolil. Keď cestoval z viedenského letiska, do autobusu na hranici vtrhol colník a zakričal: „Kde je Puskás?“ Fiala aj Puskás zbledli. Maďarský internacionál sa prihlásil. Colník potom podišiel k nemu, s úsmevom sa mu pozdravil a s úctou si vypýtal autogram…